Profil

1965 yılında Celal Okutan tarafından kurulmuş olan Okutan Mühendislik, yapı teknolojisi tasarım ve müşavirlik hizmetlerinde bölgedeki en önde gelen gruplardan biridir. Türkiye içinde ve dışındaki irili ufaklı yüzlerce önemli projedeki deneyimimiz, karma fonksiyonlu yapılar, yüksek binalar, hastaneler, oteller, üniversite kampusları, ofis binaları, alışveriş merkezleri, müzeler, kongre ve konferans merkezleri, konutlar, spor tesisleri ve laboratuarları kapsamaktadır.

Okutan Mühendislik, ana uzmanlık alanı olan mekanik tesisat sistemlerinden, ekolojik yapı tasarımı ve yüksek teknolojili binalarda komple elektromekanik mühendislik hizmetlerine genişletmiş, LEED ve BREEAM gibi sertifikalandırma hedefi olan çevreye duyarlı projelerde enerji tasarrufuna yönelik multidisipline tasarım üzerinde ihtisaslaşmış, uluslararası yatırımlarda FIDIC esaslarına uygun ihale paketi hazırlanması, proje yönetimi ve müşavirliğinde kuvvetli bir birikim sağlamıştır. Başta Türkiye, Kıbrıs, Rusya, Ukrayna, Azerbaycan, Kazakistan, Türkmenistan ve Ortadoğu ülkeleri olmak üzere firmamız bölgede tek başına, pilot firma olarak veya yabancı ortaklar ile çeşitli formasyonlarda çalışma tecrübesine sahiptir.

Okutan Mühendislik Ocak 2014 de ASME (American Society of Mechanical Engineers) tarafından, ülkemiz tasarım sektörüne katıları ve tamamladığı işler sebebi Endüstride Olağanüstü Başarı Ödülü ile onurlandırışmıştır. Kurucumuz Celal Okutan, aynı zamanda REHVA (Federation of European HVAC Associations) 2007 Altın Tasarım Ödülü sahibi ve ASHRAE (American Society of Heating, Refrigerating and Air Conditioning) Türkiye temsilcisi TTMD (Türk Tesisat Mühendisleri Derneği) ’nin onursal başkanı olup, ülkemiz yapı sektöründe enerji tasarrufu ve yeşil binalar üzerindeki çalışmalarına yoğun olarak devam etmektedir.

Okutan Mühendislik çağdaş koşullara uygun modern yapılardaki proje ve müşavirlik hizmetlerinde, Ankara, İstanbul, Bakü ofisleri ile ihtiyaçlarınıza yönelik kaliteli ve doğru hizmet vermeye hazırdır. 50 yıllık tecrübesini, dinamik kadroları ile kurumsal bünyesinde birleştiren yapısı ile firmamız, değişken format ve ölçeklerle çalışmaya alışkın, farklı kültürlerle işbirliğinde deneyimli, çeşitli yerel ve uluslararası standartlara hakim, hızlı ve esnektir.