Etkinlikler

Kurucumuz Celal Okutan, ülkemiz yapı sektörü ile alakalı birçok dernekte aktif görevler üstlenmiştir. Celal Okutan 1992 yılında ülkemiz ASHRAE temsilcisi Türk Tesisat Mühendisleri Derneği’nin kurucu başkanlığını iki sene müddetle yapmış olup, halen onursal başkanlık görevini sürdürmektedir. Celal Okutan ülkemizde proje müşavirlik hizmetlerinin geliştirilmesini amaçlayan ve FIDIC esaslarında göre müşavirlik hizmet tanımlarını yapan Türk Müşavir Mimarlık ve Mühendisler Birliği’nin 1990 ve 1994 dönemlerinde genel sekreterliğini yürütmüştür. Son 30 senedir katıldığı uluslararası seminer, kongre ve sempozyumlarda sayısı yüzü aşkın teknik sunum gerçekleştirmiştir. Aynı zamanda, halen genel danışmanlığını yaptığı Tesisat Dergisi’de düzenli olarak çıkan makalelerinin sayısı dörtyüzü geçmiştir.

Celal Okutan‘ın Mekanik Koruyucular (1963), İnşaat Sanayii’nde İş Emniyeti (1963), Kazanlarda İş Emniyeti (1963), Tekstil Sanayii’nde İş Emniyeti (1965), Çalışma Hayatında İş Emniyetinin Önemi ve Bazı Problemleri (1966), Yapı Teknolojisi’nde Nasıl ve Niçin Arayışları (2000), Görünüm 1 (2003) ve Görünüm 2 (2007) adlı sekiz kıtabı bulunmaktadır. Celal Okutan sayısı 70’i aşan jüri çalışmasında görev almıştır.

Genel koordinatörümüz Mehmet Okutan, Orta Doğu Teknik Üniversitesi mekanik mühendislik eğitiminden sonra, uzmanlığını Massachussetts Institute of Technology (MIT) mimarlık – mekanik bölümlerinde yapı ekolojik tasarımı ve ofis binaları mekanik sistemleri üzerine tamamlamıştır. Bu meyanda uluslararası konferanslarda yayınlanmış deplasmanlı havalandırma, müze klima sistemleri ve eğitim üzerine çeşitli teknik makaleleri mevcuttur. Bu makalelerin hazırlanmasında Mehmet Okutan, Prof. Sadık Kakaç, Prof. Leon Glicksman, Prof. James Axley gibi dünyaca ünlü uzmanlar ile çalışmıştır. Mehmet Okutan Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nde ‘part-time’ öğretim görevini yürütmekte olup, çeşitli sektörel dergilerde periyodik olarak ekolojik tasarım ve yapı teknolojisi üzerine makaleler yazmakta, mimari yarışmalarda danışman jüri üyeliği yapmaktadır. ASHRAE, TTMD, ÇEDBİK üyesidir. Halen yeşil bina entegre tasarımı üzerinde çalışmalar yürütmekte ve konferanslarda görev almaktadır.